Skip to content

Winter Sports Awards

1039 Reads

0 Comments

all
SPECIAL AWARDS
Girls Basketball: Coach Sonya Miller
Most Valuable Player: Samantha Palma
Coaches Award: Caroline Cahill
Most Improved: Mallon Pittman
Boys Basketball: Coach Travis Trice
Most Valuable Player: Ahmad Wagner, Xeyrius Williams, & D’Mitrik Trice
Most Improved: Dwayne Johnson
Bowling: Coach Chris Kovacs
Most Valuable Player: Hailey Cummings, Taylor Craft
Coaches Award: Angel West, Brandon Schwartz
Most Improved: Brittany Hawley, Otis Whidbee
Swimming: Coach Michael Galloway
Most Valuable Player: Kayla Mullen, Riley Brown
Coaches Award: Kayla Heter-Higgs, Deven Bryant
Most Improved: Bailey Massey, AJ Henry
Wrestling: Coach Randy Bitsko
Coaches Award: Matt Hawkins
Most Improved: Keyan Jumper, Blake Byler

 

SPECIAL RECOGNITION 

Samantha Palma (12) Girls’ Basketball1ST Team GWOC  All Conference

1st Team GWOC Central Division

GWOC Scholar Athlete

 

Anique Kenniebrew (12) Girls’ Basketball

2nd Team GWOC Central Division

GWOC Scholar Athlete

  Ahmad Wagner (11) Boys’ Basketball1st Team GWOC All Conference

GWOC Central Division Athlete of the Year

1st Team GWOC Central Division

District 15 All Underclassmen Team

3rd Team Southwest District

Shenell Parker (10) Girls’ BasketballSpecial Mention GWOC Central Division

Kaelyn Brewer (12) Girls’ Basketball

GWOC Scholar Athlete

  D’Mitrik Trice (11) Boys’ Basketball1st Team GWOC Central Division

District 15 All Underclassmen Team

Juan Ford (12) Boys’ Basketball

2nd Team GWOC Central Division

Malika Day (12) Girls’ BasketballGWOC Scholar Athlete

 

Katie Neeley (12) Girls’ Basketball

GWOC Scholar Athlete

 

Jessie Horn (12) Basketball Cheerleading

GWOC Scholar Athlete

 

Shauntel Wright (12) Basketball Cheerleading

GWOC Scholar Athlete

 

Joey Miller (12) Wrestling

2nd Team GWOC, Central Division 152 lb.

GWOC District Qualifier

 

 

  Xeyrius Williams (12) Boys’ Basketball2nd Team GWOC Central Division

District 15 All Underclassmen Team

 

Haley Cummings (11) Girls’ Bowling

1st Team  GWOC All Conference

1st Team GWOC Central Division

 

Angel West (11) Girls’ Bowling

1st Team  GWOC All Conference

1st Team GWOC Central Division

 

Brittany Hawley (10) Girls’ Bowling

Special Mention GWOC Central Division

 

Keyan Jumper (10) WrestlingSpecial Mention GWOC Central Division, 138 lb.

GWOC District Qualifier

 

Brendon Gibson-Lockhart (12) Wrestling

GWOC District Qualifier

  Brandon Schwartz (12) Boys’ BowlingGWOC Scholar Athlete

1st Team GWOC Central Division

1st Team GWOC All Conference

 

 Mallon Pittman (12) Girls’ Basketball

GWOC Scholar Athlete

  Taylor Craft (12) Boys’ Bowling2nd Team GWOC Central Division
Kellie Sacksteder (12) SwimmingGWOC Scholar Athlete

 

 

  Sean Martin II (9) Boys’ Bowling2nd Team GWOC Central Division
 Meghan Howell (12) SwimmingGWOC Scholar Athlete

 

  Bryan Bir (10) Boys’ BowlingSpecial Mention GWOC Central Division
    Blake Byler (12) Wrestling

GWOC Scholar Athlete

 

  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    New Story: Indoor Track Meeting waynewarriorathletics.com/201…

    About 2 days ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS